Yazlık Düğün Elbiseleri

Yazın gelmesiyle düğün, nişan ve davet sezonu da gelmiş olmaktadır. Özellikle kadınlar için büyük önem taşıyan bu günde, mutlaka en farklı, en yeni ve en havalı kıyafeti giyerek gecenin en zarifi olmayı isterler. Bu yüzden yazlık düğün elbisesi seçimi çok önemlidir. Modaya uygunluğu, rengin size uygunluğu, vücut tipinde uyumu, kullanılan takı ve mücevherler, ayakkabı ve çantalar, saç ve makyaj.

Tepeden tırnağa her detayın çok önemli olduğu bu özel günlerde herkes en güzel, şık ve zarif olmak için uğraşır. Bunu başarmanın en kolay yolu ise modayı takip etmek ve kendinize en yakışanı bulmaktan geçer. Elbette insan kendini mutlu hissettiğini düşündüğü şeyi giymelidir ancak moda ve uyum da bu konuda oldukça önem arz eder. Bu yazımızda 2023 yaz sezonu için ne giyilmeli, nasıl kombinlenmeli, hangi kumaşlar tercih edilmeli gibi merak ettiğiniz tüm sorulara cevaplar bulacaksınız.

Yeni Sezon 2023 Yazlık Abiye Elbise Modelleri

2023 yaz sezonunda en çok göreceğimiz modellerden bahsedelim;

  • Yazlık Uzun abiyeler: uzun yazlık düğün elbisesi modelleri bu sezon genellikle sade olacak gibi görünüyor. Yırtmaçlı, ip askılı ve degaje modeller fazla tercih edilecek gibi görünüyor. Aynı zamanda balık modellere de yeniden bir dönüş olduğunu söylemek mümkündür. Daha ağır işlemelerden oluşacak olan balık model abiyelerin dışında, halter yaka sade elbiseler de fazla görülecek. Özellikle sırt dekolteli şifon elbiseler, kır düğünlerinin vazgeçilmezi olarak sıklıkla karşımıza çıkabilir. Tül detay bu sezon daha azalacak ve özellikle yazlık kıyafetlerde etkileri çok az fark edilecektir. Alt üst ayrı olan parçalar da bu sezon fazla olacaktır. Alt uzun modellerden oluşurken, üst modeller daha bralet tarzı modellerden olabilir.
  • Yazlık Kısa abiyeler: kısa abiyelerde zaten boy kısa olduğu için ekstra dekolte çok kullanılmayacaktır. Askılı mini elbiseler, frapeli ya da pileli modeller kısa elbiseler içerisinde en sık rastlanan modellerden olacaktır.
  • Yazlık Tulum modeller: genelde şortlu tulum modeller daha fazla karşımıza çıkacaktır. Daha rahat ortamlarda giyilebilecek olan bu yazlık abiye türü, kır düğünü ya da açık havalı düğünlerde tercih edilebilir. Uzun tulumlar daha asil durduğu için salon düğünlerinde tercih edilebilir.
  • Yazlık Straplez modeller: straplez modeller her alanda çok fazla tercih edilen bir stil olsa da en yakışan hali abiyelerdeki kullanımıdır. Özellikle uygun kumaş ve formla birleşen modeller en güzel yazlık düğün elbisesi modellerinden biridir.

Bu modeller yaygın olarak gördüğümüz yazlık abiye elbise türleridir. Geçtiğimiz dönemlerde çok popüler olan önü kısa arkası uzun modeller ise bu sezon pek yaygın olmasa da yine raflarda karşımıza çıkacaktır. Bu türler, model detayı, kumaş ve renk gibi seçeneklere göre değişerek raflarda karşımıza çıkar.

Kıyafet modellerinin moda olmasının yanı sıra kişiye ve vücut tipine de uygun modeller olması oldukça önemlidir. 

Örneğin kilolu kadınlar, yazlık düğün elbisesi seçimlerinde vücudu saran modeller yerine daha dökümlü olan modelleri tercih etmelidir. Çok zayıf kadınlar da sırt ya da göğüs dekoltesinden kaçınmalıdır. Yeni moda olan kıyafetler, sırf moda diye her giyene yakışmayabilir. Bu yüzden modayı takip etmek elbette önemlidir ancak kendi bedenimizi de tanıyarak kıyafet seçimleri yapılmalıdır. Özellikle de düğün, nişan ve kına gibi özel günlerde daha fazla önem kazanmaktadır.

Yazlık Düğün Elbiseleri

Yazlık düğün elbiseleri eskisi kadar şatafatlı modellerden tercih edilmiyor, edilse de daha az olarak görülüyor. Artık hem gençler hem de orta yaşlılar daha az gösterişli modelleri tercih ediyoruz. Daha sade ve zarif modeller daha fazla tercih edilmeye başlandı. Örneğin hafif işleme ya da dantel detaylı yazlık abiye elbiseler, baştan aşağı dantel kaplı kıyafetlere göre daha çok görülecektir. 

Bu sadeleşme elbette aksesuar, ayakkabı gibi faktörlerin daha ön plana çıkmasını sağlar. Ancak bu elbette parıltılı ve gösterişli kıyafetlerin hiç olmayacağı anlamına gelmez. Tercihlere bağlı olarak bunlar da seçenekler arasında yer alacaktır. Uzun ya da kısa modeller fark etmeksizin genel olarak sadeliğin ve zarifliğin ön plana çıktığı yazlık düğün elbiseleri, hem gecenin en şıklarından olmanızı hem de kendinizi en güzel hissetmenizi sağlar. 

Bu yazık düğün elbiseleri tercih edildiğinde elbette size uymayan veya fazla gelen yerlerinde de düzenlemeler yapabilirsiniz. Yazlık düğün elbiselerini mağazalardan alabileceğiniz gibi, online alışveriş sitelerinden alabilir ya da terzide özel olarak diktirebilirsiniz. Bu sayede dilediğiniz modelleri alabilir, modeli beğenmeseniz de ufak değişiklikler de yapabilirsiniz. 

Yazlık düğün elbiseleri, insanın içini kıpır kıpır yapan, neşe saçan ve renkli, hareketli modeller olur. Kasvetli kıyafetler daha çok kış düğünlerine uygundur. Simsiyah kalın kumaşlı modeller yaza uykun olmadığı gibi aşırı terletme de yapacaktır. Abiye tesettür modellerde de yazlık kumaştan yapılan kıyafetler yazın tercih edilmelidir. Kumaşları açısından da en kullanışlı modeller olan şifon, saten ya da ipek kumaşlar renkli olarak kullanıldığında da oldukça şık bir görünüm kazanılır.

Yazlık Abiye Elbiseye Uygun Ayakkabı Modeli Tercihleri

Yazlık düğün elbiselerinin en önemli tamamlayıcıları elbette ayakkabılardır. Bu ayakkabıların elbise türüne, modeline ve rengine göre uyumu da çok önemlidir. Kışlık kapalı ayakkabılar ya da süet ayakkabılar yazlık modellerle hiç uyumlu olmazlar. Bu yüzden elbiselere uygun ayakkabı tercihlerine çok dikkat edilmelidir. Zarif ince topuklu bandaj ayakkabılar bu sezonun abiyelerinin altında en sık göreceğimiz modellerden biridir. 

Aynı şekilde zarif topuklu ayakkabılar önlerinde taş aksesuarlarıyla fazla görülecektir. Özellikle yeşil, saks mavisi tonların yanı sıra nude modeller de fazlaca karşımıza çıkacaktır. Ayakkabıların yanı sıra sahil düğünlerinde sandalet gibi modeller de zevke bağlı olarak tercih edilebilir. Bazı özel tasarım ayakkabılar da düğünlerde kullanılabilmektedir. 

Ancak çok pahalı olan bu modeller birkaç kullanımdan sonra artık giyildiği için farklı gelmeyecektir. Bu yüzden tasarım ve aşırı pahalı modeller yerine normal fiyatlı kaliteli ürünlerin tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Kır düğünlerinde ise ince topuklu modeller çok tercih edilmez. Çünkü çimenlerde yürümek zor olabilir. Bu yüzden kalın topuklu ayakkabılar ya da sandaletler kır düğünlerinde fazlasıyla tercih edilen modellerdendir.

Göz Alıcı Yazlık Abiye Renkleri

Yazlık Abiye elbiseler özellikle yazlık modellerde renkli olan seçenekler daha fazla tercih edilir. Sarı, mavi, turuncu ve pembe tonları oldukça fazla görülecektir. Elbisenin modeli, rengi ve kumaşı renkte çok önemlidir. 

Doğru model, yanlış bir renkle kullanıldığında olduğundan daha rüküş görünebilir. Bu yüzden tasarımcılar da bunların hepsini göz önünde bulundurarak kıyafet tasarlar. Bu yüzden her modelin her rengi bulunmaz. 

Renkler, yazın cıvıltısını ve neşesini yansıttığı için mevsime çok yakışır. Belki kışın bu kadar renkli kıyafet kullanmak mümkün olmayacağı için yazın doyasıya renkli kıyafet kullanılmalıdır. Özellikle neon tonlar da düğünlerde fazla tercih edilmeye başlanacaktır.

Renkli olduğu kadar havalı da görünen bu kıyafetler, farklı işleme ve detaylarla da daha şık bir görünüm elde edilir. Örneğin bel detaylarında taş ya da kumaşta sedefli görünümler oldukça farklı bir tarz olur.

Yazın Giyilecek Düğün Elbiselerinde Kumaş Tercihi

Yaz kıyafetlerinde elbette kumaşların seçimi de önemlidir. Kumaşlar şifon, saten ve ipek gibi yumuşak kumaşlar olmalıdır. Keten ya da kadife tarzı yazlık kumaşlar, terleteceği için hiç önerilmez. Zaten yaz sezonu kıyafetlerinde de bu kumaştan kıyafetler bulmak imkansızdır. 

Kumaşların tercihinde en çok dikkat edilecek konu da elbette kumaşların ortama da uygun olmasıdır. Sade bir düğüne çok gösterişli bir kıyafetle gitmek komik görünmeye sebep olabilir. Kumaşlar kalitesiz seçilirse potluk yapma ya da ter belli etme gibi durumlara sebep olabilir. Çok kalitesiz saten bir elbise hatları çok belli ederek görüntü kirliliğine sebep olabilir. 

Aynı şekilde kalitesiz bir şifon elbise ufak bir durumda bile takılarak bozulabilir, üstelik çok kolay da kırışabilir. Bazı kıyafetlerde ise kumaş kaliteli olsa bile dikim ve işçilikten kaynaklı olarak sorunlar olabilir. Örneğin elle düzeltilse bile geçmeyen bellerdeki potluklar bu dikiş hatalarından kaynaklanabilir.

Mekana Göre Yazlık Abiye Seçimi

Mekanlar da yazlık abiye seçimlerinde oldukça önemlidir. Yazlık olarak alınan her abiye, her düğüne giyilmeyebilir. Örneğin şifon ve daha kısa modellerin kır düğünlerinde tercih edilmesi uygunken, dar balık modellerin ise salon düğünleri gibi ağır düğünlerde tercih edilmesi uygun olur. Daha salaş kısa tulum gibi modeller ise sahil ya da kumsal düğünlerinde tercih edilebilir. 

Aşırı dekolteli kıyafetler ise tekne düğünlerinde tercih edilebilir. Elbette bunlar yazılı kurallar değillerdir. Ancak bu şeklin dışına çıkıldığında garip görünümler ortaya çıkabilir. Örneğin kısa tulumlar, ağır salon düğünlerinde tercih edildiğinde abes bir görünüm ortaya çıkar.

Yazlık düğün elbiselerin 2023 sezon için modelleri şimdiden raflarda yerlerini almaya başladı. Uygun modelde düğün kıyafetlerinin seçiminde birçok kriter önemlidir. Bunlar, kumaş seçimi, renk seçimi, aksesuarlar, çanta ve ayakkabılardır. Saç ve makyaj da elbette görünümün tamamlanmasını sağlar. 2023 yılında moda olan yazlık abiye düğün kıyafetleri hakkında bu yazımızda bilgi sahibi olarak seçimlerinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR